12. května 2014

Jak spolehlivé výsledky poskytuje půdní pH test? Část 2.


1. část článku 

U dvou ze tří vzorků jsme pH kitem zaznamenali tmavě modrou barvu, čili neutrální reakci. U posledního vzorku byla barva kapku světlejší a trochu došeda (podle barevné stupnice něco mezi pH 6 a 7):Pro porovnání hodnot získaných kitem s laboratorním pH metrem jsem tedy zvolil poslední a předposlední vzorek, označím je jako vzorky N a Z. Půdní výluhy bylo nutno připravit znova, třeba proto, že standardní pH metr potřebuje k spolehlivému měření alespoň 15-20 ml výluhu (měřicí elektroda je trubka  o průměru cca 12-15 mm a je jí třeba ponořit aspoň  15 mm do roztoku, a to vše bez rizika jejího rozmlácení). Výluhy jsem tedy připravil ve větším množství ve 100 ml kádinkách, ale úplně stejně,jako předtím,  tedy naměřil jsem 10 mm půdy a doplnil na 35 mm vodou, hotové výluhy jsem navíc přefiltroval. K měření jsem použil laboratorní pH metr WTW s kombinovanou pH elektrodou. A tady jsou výsledky:

Hodnota pH, měřená
Označení vzorku
kitem Neudorff
pH metrem
Vzorek N
7
 (modrá)
6,6
Vzorek Z
6 -7 (modrošedá)
6,4
Je zřejmé, že výsledky získané kitem nejsou "ulítlé", barevné přechody indikátoru odpovídají tomu, co výrobce kitu deklaruje. Samotný barevný přechod - od žluté na modrou přes zelenou - odpovídá bromthymolové modři, ale jedním dechem musím dodat, že acidobazické indikátory nejsou moje parketa. 

Uvedený kit se t.č. prodává po Internetu za cca 100-130 Kč (bez dopravného)  a postačuje pro 8 stanovení, což odpovídá ceně jedné  analýzy cca 15 Kč. Za tyhle peníze v profi laboratoři nekoupíte výsledek ani omylem, cenu zde šacuji tak na dvě stovky... Správnost výsledku získaného kitem však stojí a padá na reprezentativnosti a homogenitě  půdního vzorku - ten 10 mm sloupec vzorku ve zkumavečce má hmotnost cca 0,7 gramů a to je dost málo...  

Žádné komentáře:

Okomentovat